Dlaczego świat pokochał zakupy w Chinach?

Dlaczego świat pokochał zakupy w Chinach?

Dla ludzi, którzy nie znają sfery związanej z handlem online, hasło „robienie zakupów w Chinach” może brzmieć dziwnie. Nie chodzi tu o to, że mieszkańcy Warszawy czy Poznania raptem wsiadają w samolot i zaczynają po kilkunastu godzinach lotu buszować po sklepach w Pekinie czy Szanghaju. Mówimy tu cały czas o sprzedaży w sieci, gdzie konsument samodzielnie wybiera to, co chce kupić bez wychodzenia z domu. Cały asortyment jest bowiem zaprezentowany na stronie sprzedawcy. W praktyce nie chodzi o sklepy należące do konkretnych przedsiębiorców. Działają naprawdę potężne chińskie platformy e-handlu kierujące swoje zasoby do nabywców w zasadzie na całym świecie. Polacy także pokochali to rozwiązanie, co jasno pokazują statystyki. Handel opierający się na zamawianiu towarów online jest normą dla większości konsumentów. Model w żaden sposób się nie zmienia.

szkolnictwo.ekuferek.pl

Różnica jest taka, że klient nie zamawia produktów w polskim sklepie, który wysyła je z Polski do osoby znajdującej się po prostu w innym mieście. Tutaj towary są zamawiane u sprzedawcy w Chinach i następnie kierowane do kraju docelowego. W naszym przypadku do Polski. Takie rozwiązanie ma pewne minusy. Podstawowy to czas oczekiwania na dostarczenie towaru, który może się znacząco różnić w zależności od sprzedającego oraz wybranej przez niego formy wysyłki. Specyfika zakupów w Chinach Jeśli produkt z Chin idzie do nas wysyłką rejestrowaną z aktywnym śledzeniem (po angielsku określanym jako tracking), niemal zawsze dociera szybciej. Bywa, że przy dużym szczęściu i sprawnym węźle logistycznym towar jest w Polsce już po kilku dniach. Należy jednak liczyć się jeszcze z innymi ograniczeniami. Towary z Chin muszą przejść odprawę celną, co nie zawsze odbywa się ekspresowo.

Jeśli produkty zostaną uznane za dostatecznie wartościowe, trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty podatku VAT (w praktyce najczęściej jest on naliczany w stosunku do smartfonów oraz tabletów). Mimo to często udaje się i tak zaoszczędzić w stosunku do tych samych akcesoriów nabywanych w Polsce. Przesyłki nierejestrowane z Chin czasami każą na siebie bardzo długo czekać. Bywa, że w skrajnych przypadkach nawet kilka miesięcy, co często kończy się wcześniejszym założeniem sporu ze sprzedawcą i uzyskaniem zwrotu pieniędzy za zamówione towary. Możliwości w tym zakresie są szerokie, ponieważ renomowane platformy handlowe zapewniają całkiem zaawansowaną ochronę nabywców. Nierzadko znacznie efektywniejszą niż ta, którą posiadają podobne serwisy działające w Europie. Dodajmy, że najkrótszy czas oczekiwania na przesyłki tyczy się tych chińskich sprzedawców, którzy posiadają towar w magazynach w Europie. Jakość towarów z Chin w wielu przypadkach okazuje się naprawdę bardzo wysoka, więc dawny stereotyp „chińskiej tandety” powoli odchodzi do lamusa. Nie oznacza to rzecz jasna, że towarów rażąco niskiej jakości Chińczycy już nie wytwarzają.

Nadal one powstają, jednakże jest ich zdecydowanie mniej niż kiedyś, więc ryzyko z punktu widzenia klienta jest znacznie mniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Tak cenione przez konsumentów produkty jak smartfony chińskich marek często zachwycają swoją jakością i mogą śmiało rywalizować z flagowcami koreańskimi, które uchodzą za najlepsze.

https://unhuman.pl/pol_m_AKCESORIA_Dodatki_Skarpetki-668.html
Dodatki